IGTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram 1 milyar kullanıcıya ulaştığı gün, yeni mobil video uygulaması IGTV’yi hizmete açtı. Peki bu IGTV nedir? Nasıl kullanılır? Şimdi bu aşamaları ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz.

IGTV Kanalı Oluşturmak

IGTV’ye video yüklemeden önce platformda YouTube gibi bir kanal oluşturmalısınız. Arayüzü ve tasarımı gayet basit ve kullanışlı olan IGTV, kanal oluşturmakta da kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

IGTV kanalı oluşturmak için ilk başta IGTV uygulamasına giriş yapmalısınız. Ardından karşınıza çıkan ekran ayarlarına tıklayarak kanal oluştur seçeneğine ulaşabilirsiniz.

IGTV’ye Nasıl Video Yüklerim?

IGTV’de kanal oluşturma işleminizi tamamladıktan sonra, sağ tarafta yer alan ikona basarak oluşturduğunuz kanala gitmeniz gerekiyor. Kanala gittiğinizde Instagram bio’nuzun aynen IGTV’ye aktarıldığını göreceksiniz. Bu ekranın aşağısında yer alan “video yükle” kısmından ise telefonunuzda bulunan videolardan istediğinizi yükleyebilirsiniz.

Video yüklerken galerinizde belirli bir klasörden seçim yapmak istiyorsanz, tıpkı instagram gönderilerde olduğu gibi ekranın sol üst köşesinden telefonunuzda yer alan Galeri veya WhatsApp videoları gibi farklı bir klasörlere de erişmeniz mümkün. Yükleyeceğiniz videoyu seçtikten sonra başlık ve açıklamaları tamamladıktan sonra işlem tamamlanacaktır.

IGTV’nin yükleme işleminden önce kapak fotoğrafını değiştirme ve içeriği Facebook sayfanızda da paylaşma gibi seçenekleriniz bulunuyor. Videonuzun kapağını değiştirmek için film rulosundan görsel yükleyebildiğiniz gibi, video içindeki görüntülerden de seçim yapabilirsiniz. IGTV’ye yüklediğiniz videoları Facebook’ta da paylaşmak istiyorsanız, uygulama içerisinden Facebook erişimine izin vermeniz gerekiyor.

IGTV, instagramın hikaye özelliğine benzediğini fark etmişsinizdir. Ancak aralarındaki farklar oldukça önemli görünüyor. Öncelikle hikaylerdeki gibi 15 saniye sınırı bulunmamakta ve beğeni – yorum ve paylaşma seçenekleri de bu büyük farklardan biri olarak görünüyor.

IGTV size detaylı da bir istatistik sunmakta. İstatistiklerin etkileşim kısmında; görüntülenme, beğenme ve yorum rakamları verilirken, hedef kitle tutma başlığı altında ortalama izlenme yüzdesi de belirtiliyor.

IGTV’de kanal oluşturma ve video yükleme aşamaları bu şekilde gerçekleşmektedir. Artık daha uzun videolarla takipçilerinize kendinizi açıklama şansına sahipsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün